Konopí legálně k dostání v lékárně

Konopí bude legálně k dostání v lékárně. A pěstovat ho může stát

Konopí zmizí se seznamu látek, za které by vás mohli zavřít, stát ho totiž vzal na milost. Pacienti, kteří ho potřebují, ho dostanou v lékárně na recept. Pravidla, za kterých se látka do lékárny dostane, nyní odborníci zpřesňují: buď bude konopí pěstovat výhradně stát, anebo se bude dovážet.

Ministerstvo zdravotnictví chce předložit vládě novelu zákona o návykových látkách, na jejímž základě se konopí převede ze seznamu zakázaných látek do kolonky "konopí-léčivo" ještě letos. Řekl to náměstek pro legislativu Martin Plíšek.

"Je to zčásti i reakce na petici pacientů," připustil náměstek s tím, že politické strany nemají problém tuto novelu podpořit. Podle něj by tak mohlo být konopí na recept už na jaře příštího roku. "Jsem rád, že ministerstvo reagovalo na poslední vývoj," řekl Tomáš Zábranský z centra adiktologie VFN v Praze, který se nejvíc zasloužil o prosazení léčby konopím.

Konopí totiž pomáhá lidem s roztroušenou sklerózou, parkinsonem, Bechtěrevovou nemocí, lupénkou a řadou dalších chorob.

Lékaři a úředníci se teď scházejí, aby spočítali, co z toho bude pro stát levnější. Zda si nechat látku dovážet, či ji začít ve velkém a pod dohledem pěstovat.
Místo k dealerovi do lékárny Čtěte ve čtvrtek 6.10.2011

"Jsem zastáncem modelu začít konopí dovážet, například z Holandska. Už kvůli tomu, že než by se připravil plán, jak jej pěstovat u nás, tak to potrvá dva roky. Pacientům by se tak zbytečně oddálil přístup k léčivu," říká ředitel Státního ústavu pro kontrolu léčiv Martin Beneš.

Ze zkušeností ostatních zemí totiž vyplývá, že existují tři modely, jak pacientům zajistit přístup k léčebnému konopí. Jedna cesta je, že stát sám pěstuje a distribuuje konopí do lékáren. Druhá, že vydává licence k pěstování soukromým firmám a pouze dohlíží na to, aby se konopí určené pacientům nedostávalo na černý trh. Třetí cestou je dovoz ze zahraničí.

Pětigramový balíček nizozemského výrobku ovšem stojí 41 eur, což je v přepočtu tisíc korun. "I proto je naším úkolem zjistit, zda by nebylo výhodnější zajistit si konopí sami," popsala Vendula Běláčková, tajemnice pracovní skupiny, která vznikla v Centru adiktologie pod vedením děkana 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy Tomáše Zimy.

Jejím úkolem je připravit cestu ke konopí pro pacienty.

Zdroj:
https://zpravy.idnes.cz/konopi-bude-legalne-k-dostani-v-lekarne-a-pestovat-ho-muze-stat-pbv-/domaci.aspx?c=A111006_072013_domaci_taj
6. října 2011 7:26